Termiti, tradičně Isoptera, patří nyní mezi šváby (Blattodea: Termitoidae). Jedná se o malou skupinu hmyzu s přibližně 3000 druhy. „Nižší“ termiti zahrnují čeledi Mastotermitidae, Archotermopsidae, Stolotermitidae, Hodotermitidae, Kalotermitidae, Stylotermitidae, Serritermitidae a Rhinotermitidae, zatímco „vyšší“ termiti korespondují s čeledí Termitidae. Sesterská skupina v rámci švábů je rod Cryptocercus.
Termiti jsou dekompozitoři zásadního významu a energii získávají z rozkladu rostlinné hmoty, od živých pletiv (např. houby, nebo mechy, lišejníky a další mikroepifyty), přes různá stádia rozkladu rostlinné hmoty (čerstvé či shnilé dřevo, listový opad, svrchní vrstvy půdy bohaté na humus i mineralizovaná hlína). Tyto materiály jsou přítomné ve všech typech lesa, ale je jen málo skupin živočichů, které jsou schopné ji konzumovat.
Termiti jsou ekosystémoví inženýři tropických biotopů. Recyklují esenciální živiny pro rostliny a poskytují mnoho dalších ekologických služeb, jako například zvyšování heterogenity prostředí přesunem tun materiálu na hektar ročně a změnami topografie, mění strukturní a chemické vlastnosti půdy konstrukcí termitišť a složitého podzemního systému chodeb k získávání potravy. Výskyt termitů má pozitivní dopad na růst rostlin. Termiti jsou nejvýznamnějšími dekompozitory a jejich vliv je patrný v celoplanetárním měřítku. Patří také mezi nejlépe prostudované taxony s mnoha modelovými druhy pro výzkum rozkladu odolných rostlinných polymerů (celulóza a lignin), symbiotických asociací, produkce biopaliv atp.