Ultimátní fylogeneze Termitidae

Bourguignon T., Lo N., Šobotník J., Ho S.Y.W., Iqbal N., Coissac E., An M.L., Jendryka M., Sillam-Dusses D., Křížková B., Roisin Y. & Evans T.A. 2017: Mitochondrial phylogenomics resolves the global spread of higher termites, ecosystem engineers of the tropics. Molecular Biology and Evolution 34: 589-597.

Link: https://academic.oup.com/mbe/article-abstract/34/3/589/2739698/Mitochondrial-Phylogenomics-Resolves-the-Global?redirectedFrom=fulltext

Odvození termiti z čeledi Termitidae jsou klíčovými druhy a ekosystémovými inženýry v tropech. Nejvyšší početnosti a diversity dosahují v deštných lesích. Vypracovali jsme novou fylogenetickou hypotézu příbuznosti skupin odvozených termite na základě analýz celomitochondriálních genomů 415 druhů zahrnujících všechny taxonomické a potravní skupiny čeledi Termitidae. Tato skupina vznikla v pozdním Eocénu (přibližně před 54 miliony let), až po rozpadu Pangey a Gondwany. Prokázali jsme, že odvození termiti vznikli v Africe a následně se rozšířili po celém světě pomocí minimálně 24 jednotlivých disperzních událostí. Náš článek byl uveřejněn v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.